Zamiejscowy Wydział Leśny w Hajnówce

20-08-2019

Tegoroczna, szósta już edycja  konferencji, odbędzie się w Białowieskim Parku Narodowym w dniach 17 i 18 października 2019 roku. Jest to cykliczne, wspólne przedsięwzięcie Zamiejscowego Wydziału Leśnego Politechniki Białostockiej w Hajnówce i Instytutu Kronenberga – Fundacji Przyszłości Obszarów Chronionych, organizowane przy wsparciu partnerów: Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku, Białowieskiego Parku Narodowego, Starostwa Powiatowego w Hajnówce, Polskiego Towarzystwa Agrofizycznego PAN.

Realizacja konferencji na terenie jedynego polskiego obiektu przyrodniczego na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO tworzy dodatkowy atrybut dyskusji o zrównoważonym rozwoju na obszarach przyrodniczo cennych, zarówno w kontekście środowiskowym, ale także społeczno – gospodarczym.

Podstawowym celem tegorocznej konferencji jest przegląd najnowszych badań i projekcja praktycznych rozwiązań wzmacniających realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju określonych w dokumencie „Przekształcanie naszego świata: Agenda na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju – 2030”, w Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju oraz w Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego.

Organizowana konferencja jest jedynym w Polsce cyklicznym spotkaniem naukowców, specjalistów z zakresu ochrony dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, leśników, planistów przestrzennych, przedsiębiorców, samorządowców, przedstawicieli korpusu dyplomatycznego, umożliwiającym interdyscyplinarny dialog nt. rozwoju gospodarczego kraju, planowania zintegrowanego z problematyką gospodarowania obszarami przyrodniczo cennymi.

VI Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Turystyka na obszarach przyrodniczo cennych” została objęta Patronatami Honorowymi:

• Polskiego Komitetu ds. UNESCO
  • Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego
  • Ministerstwa Środowiska
  • Ministerstwa Sportu i Turystyki
  • Marszałka Województwa Podlaskiego
  • Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych
  • Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska
  • Rektora Politechniki Białostockiej
  • Polskiej Organizacji Turystycznej
  • Polskiej Izby Turystyki
  • Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej