Zamiejscowy Wydział Leśny w Hajnówce

Studenci niestacjonarni w Nadleśnictwie Maskulińskie

21-05-2019

W dniach 10-12 maja 2019r. studenci niestacjonarni pierwszego roku zorganizowali wyjazd do nadleśnictwa Maskulińskie na Mazurach. W wyjeździe i zajęciach terenowych uczestniczyli dziekan prof. dr hab. inż. Sławomir Bakier, prodziekan dr Ewa Zapora, dr inż. Jerzy Ickiewicz, dr Ewa Pirożnikow oraz mgr Marcin Stocki. W czasie wyjazdu odbyły się ćwiczenia terenowe z botaniki leśnej, a także zajęcia prowadzone przez kadrę Nadleśnictwa, które gościło grupę, w tym prowadzone przez studentów ZWL: Łukasza Słonkę (pracownika  Nadleśnictwa) oraz Zachariasza Grudziądza (zatrudnionego w Mazurskim Parku Krajobrazowym).

W piątek (10 maja) o godz. 9:00 w sali zebrań w zabytkowej wyłuszczarni nasion w Rucianem Nidzie odbyło się spotkanie z Nadleśniczym Krzysztofem Czaporowskim podczas którego studenci zostali zapoznani z gospodarką leśną i łowiecką oraz programami służącymi odtwarzaniu bioróżnorodności na obszarze Nadleśnictwa Maskulińskie. Następnie pan Sławomir Fura zademonstrował funkcjonowanie nowoczesnej wyłuszczarni nasion. Później na powierzchni zrębowej można było poznać zasady pracy maszyn wielooperacyjnych: harwestera i forwardera. Po południu odbył się wyjazd do Wojnowa, do lasu porastającego morenę z głazowiskiem, gdzie odbyły się zajęcia terenowe z botaniki, w czasie których studenci zapoznali się z roślinami runa grądu, obserwowali bujne odnowienie naturalne wiązów oraz naturalne i antropogeniczne formy ukształtowania terenu. Dzień zakończyło spotkanie integracyjne nad jeziorem Duś.

W sobotę (11 maja) pracę Ośrodka Okresowej Rehabilitacji Bociana w Krutyni prezentował student Zachariasz Grudziądz, który prowadzi ten ośrodek. Następnie studenci zwiedzali Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Kulturowej z izbą przyrodniczą w siedzibie Mazurskiego Parku Krajobrazowego w Krutyni. Wielką atrakcją był spływ rzeką Krutynią „pychówkami”. Podczas spływu można było obserwować zróżnicowanie roślinności leśnej przy brzegach rzeki, a także ptaki wodne. Kolejnym punktem programu był rezerwat przyrody Zakręt. W pobliżu zarastających jezior dystroficznych dr Ewa Pirożnikow przedstawiła genezę torfowisk wysokich, fazy sukcesji na torfowisku oraz strukturę i gatunki charakterystyczne borów bagiennych i wilgotnych. W Wojnowie grupa zwiedziła klasztor staroobrzędowców z połowy XIX wieku, a gospodarze obiektu opowiedzieli studentom o jego restaurowaniu, pielęgnowaniu i udostępnianiu oraz znaczeniu dla miejscowej społeczności i dziedzictwa kulturowego Mazur. Następnie Zachariasz Grudziądz zapoznał studentów z formami ochrony przyrody w Mazurskim Parku Krajobrazowym na punkcie widokowym w Ukcie. Studenci zwiedzili pomnikową aleję lipową oraz poznali zróżnicowanie roślinności i siedlisk w rezerwacie Dolny Bieg Krutyni.

W niedzielę (12 maja) odbył się rejs statkiem po jeziorze Nidzkim. W czasie rejsu można było obserwować kolonie lęgowe kormorana i czapli siwej oraz presję turystyczną przy brzegach Jeziora.

Zajęcia i wyjazdy terenowe, takie jak ten do Nadleśnictwa Maskulińskie to ważna i bardzo inspirująca sposobność do połączenia wiedzy teoretycznej i praktycznych aspektów w studiach leśnictwa.