Wydział Leśny PB

Praktyka nie do przecenienia

06-11-2018

Jeden praktyczny przykład wart jest tysiąca słów. Z tego względu trudno przecenić rolę zajęć terenowych w studiach leśnictwa, zwłaszcza prowadzonych przez praktyków z olbrzymim doświadczeniem zawodowym.

W dniu 26 października 2018 r. studenci V semestru leśnictwa poznawali praktyczne aspekty pozyskania drewna oraz szkółkarstwa. Ćwiczenia terenowe prowadzili dr hab. Rafał Paluch i dr hab. Aleh Marozau, a ich gospodarzami byli leśnicy z Nadleśnictwa Żednia.

Studenci naszego Wydziału mieli możliwość poznania metod ścinki i wyróbki drewna, zarówno tradycyjnych (pilarką spalinową), jak i z wykorzystaniem maszyn wielooperacyjnych, głównie harwestera. Studenci zapoznali się z zasadami prawidłowego wykonania rzazu podcinającego, ścinającego, tzw. zawiasy oraz progu bezpieczeństwa, które umożliwiają bezpieczne ścięcie drzewa. Dużym zainteresowaniem cieszyła się praca maszyny wielooperacyjnej, która dziesięciokrotnie szybciej ścinała, okrzesywała i dokonywała wstępnej manipulacji drzewa (podziału na odpowiednie długości zgodne z sortymentacją drewna). Jej obsługa wymaga jednak dużych umiejętności i doświadczenia operatora maszyny.

W szkółce leśnej studenci poznali zasady produkcji szkółkarskiej oraz niezbędny do niej sprzęt (siewniki, wyorywacz sadzonek, brony i inne).

Ćwiczenia terenowe to dobra sposobność zdobycia praktycznej wiedzy od doświadczonych leśników. Nasi studenci byli pod dużym wrażeniem zaangażowania, doświadczenia i wiedzy leśników – gospodarzy Nadleśnictwa Żednia, w szczególności leśniczego Zenona Golaka.