wt. 22 sierpnia 2017

Zamiejscowego Wydziału Leśnego Politechniki Białostockiej w Hajnówce
na lata 2016-2020 z perspektywą roku 2025

Misja

1. Rzetelna edukacja umożliwiająca absolwentom sprostanie wymogom społecznym i gospodarczym oraz dostosowanie poziomu ich wykształcenia do potrzeb rynku pracy w północno-wschodnim regionie Polski.
  2. Kształtowanie u studentów podstaw etycznych i społecznych, poszanowania praw człowieka oraz tolerancji, odpowiedzialności i rzetelności w wykonywaniu swoich obowiązków.
  3. Prowadzenie badań naukowych związanych głównie z eksploracją bogactw Puszczy Białowieskiej, ochroną zasobów przyrody i zrównoważoną gospodarką leśną oraz zagospodarowaniem produktów leśnych.
  4. Współpraca z ośrodkami naukowymi w kraju i za granicą oraz otoczeniem społeczno-gospodarczym w regionie.

Cele strategiczne

1. Dostosowanie oferty dydaktycznej do potrzeb rynku pracy regionu Polski północno-wschodniej i współczesnych wyzwań cywilizacyjnych w zakresie leśnictwa i drzewnictwa.
  2. Doskonalenie i rozwijanie procesu kształcenia na studiach zawodowych z uwzględnieniem wyzwań współczesności w oparciu o najnowsze trendy i zdobycze techniki.
  3. Rozwijanie działalności naukowo-badawczej zorientowanej na wykorzystanie innowacyjnych technologii do eksploracji bogactw naturalnych Puszczy Białowieskiej i zagospodarowania pozyskiwanych produktów leśnych.
  4. Strategia rozwoju na lata 2016-2020 obejmuje działania w trzech obszarach: kształcenia, nauki i zarządzania.

Obszar kształcenia:

• poszerzanie oferty dydaktycznej Wydziału o studia II stopnia na kierunku „Leśnictwo” i studia I stopnia na kierunku „Inżynieria meblarstwa”;
  • zapewnienie najwyższej jakości nauczania poprzez doskonalenie wydziałowego systemu jakości kształcenia;
  • modernizacja laboratoriów dydaktycznych;
  • włączanie do procesu kształcenia specjalistów – praktyków;
  • wnioskowanie o realizację projektów związanych z kształceniem studentów;
  • aktualizacja planów i programów kształcenia z uwzględnieniem rozwoju nauki i potrzeb pracodawców;
  • wykorzystywanie nowoczesnych technologii informatycznych w kształceniu;
  • wspieranie studenckiego ruchu naukowego;
  • zwiększenie zaangażowania studentów w realizację prac naukowo-badawczych;
  • aktywna współpraca z samorządem studenckim i wspieranie jego działalności;
  • rozwój wymiany międzynarodowej studentów;
  • promowanie pozanaukowych osiągnięć studentów, w tym artystycznych i sportowych.

Obszar nauki:

• uzyskanie jak najwyższej kategorii naukowej;
  • zwiększenie aktywności pracowników wydziału w zakresie pozyskiwania środków finansowych w ramach projektów badawczych.
  • kontynuowanie badań naukowych w zakresie aktywności biologicznej metabolitów wtórnych z organizmów Puszczy Białowieskiej;
  • prowadzenie badań w zakresie modyfikacji drewna oraz wykorzystania materiałów drzewnych w meblarstwie;
  • wspieranie aktywności pracowników związanej z uzyskiwaniem stopni i tytułów naukowych;
  • rozwijanie współpracy naukowej krajowej i zagranicznej;
  • modernizacja i tworzenie laboratoriów badawczych;
  • aktywizacja pracowników w zakresie publikacji naukowych;
  • organizacja konferencji naukowych krajowych i międzynarodowych;

Obszar zarządzania:

• dążenie do stabilności finansowej pozwalającej na systematyczny i zrównoważony rozwój wydziału;
  • rozwijanie współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym;
  • poprawa bazy lokalowej wydziału;
  • rozwijanie współpracy z jednostkami oświatowo-edukacyjnymi w regionie;
  • poprawa efektywności promocji Zamiejscowego Wydziału Leśnego PB w Hajnówce.

Strategia Rozwoju Zamiejscowego Wydziału Leśnego Politechniki Białostockiej w Hajnówce na lata 2016-2020 z perspektywą roku 2025 została przyjęta Uchwałą nr 1 Rady Zamiejscowego Wydziału Leśnego Politechniki Białostockiej w Hajnówce z dnia 11.01.2017 roku.