sob. 17 marca 2018
 
Szukaj
?
 
*  
Dla studentów wyjeżdżających
 
     - 
 
     - 
 
     - 
 
     - 
 
     - 
 
     - 
 
     - 
 
*  
Podczas pobytu
 
     - 
 
     - 
 
*  
Dla studentów wracających
 
     - 
 
*  
Relacje z wyjazdów Erasmus
 
     - 
 
     - 
 
     - 
 
     - 
 
     - 
 
*  
Information for foreign students
 
 
     - 
 
 
     - 
 
     - 
 
     - 
 
 
 
Erasmus 2016 Rosja
 
 
 
Relacja z wizyty w ramach Teaching Staff Mobility under ERASMUS+ programme w PERM STATE UNIVERSITY, Perm, Rosja.
 

W dniach 30.05-03.06.2016 roku dwójka pracowników Zamiejscowego Wydziału Leśnego dr inż. Małgorzata Rauba oraz mgr inż Krzysztof Miastkowski przebywała na Uniwersytece w Permie (Rosja) na Wydziale Geografii. Wizyta była związana z realizacją programu Teaching Staff Mobility under ERASMUS+ programme. Wyjazd miał na celu zapoznanie się z systemem kształcenia w partnerskiej placówce z innego kraju, poznanie metod pracy dydaktycznej tam stosowanych oraz wymianie doświadczeń w zakresie kształcenia. W ramach tej wizyty przeprowadziliśmy cykl wykładów tematycznych dla studentów Wydziału Geografii Uniwersytetu w Permie. Wykłady dotyczyły zarówno struktury Politechniki Białostockiej, organizacji kształcenia na Zamiejscowym Wydziale Leśnym w Hanówce, działalności Studenckiego Koła Naukowego Leśników jak i naszych zainteresowań naukowych i pracy badawczej.

W trakcie wizyty mieliśmy okazję nawiązać kontakty z pracownikami Departamentu Biogeocenology i Ochrony Przyrody Profesorem Sergeyem Buzmakovem kierownikiem tej katedry oraz jego pracownikami. Dr Dmitrij Andreev, dr Dmitri Slashchev i doktorantką Julia Chocianowska, którzy prowadzą badania z zakresu badania wód, ochrony przyrody i taksacji lasów. Nasi gospodarze oprowadzili nas po laboratoriach Departamentu Biogeocenology i Ochrony Przyrody. W trakcie tej wycieczki mieliśmy okazję zapoznać się z głównymi kierunkami badań realizowanymi w Departamencie a także obejrzeć wyposażenie laboratoriów naukowych. Byliśmy pod dużym wrażeniem nowoczesności laboratoriów oraz tematów prowadzonych badań naukowych. Z tego co się dowiedzieliśmy Wydział Geografii prowadzi szerokie badania i współpracę z przemysłem górniczym i wydobywczym zaś studenci tego wydziału są poszukiwani na rynku pracy i często to sami pracodawcy zwracają się do wydziału z prośbą o polecenie absolwentów do pracy.

Uczestniczyliśmy również w zajęciach dydaktycznych z Zoologii prowadzonych przez Docenta Wiktora Akimova, w trakcie których mieliśmy okazję poznać metody pracy ze studentami stasowane na Uniwersytecie w Permie (kilka fotografii z tych zajęć znajdziecie w galerii poniżej). Na wydziale Geografii Studiują studenci nie tylko z Rosji ale też z innych ościennych krajów. Baza dydaktyczna jest dobrze wyposażona zaś zajęci prowadzone na wysokim poziomie. Dodatkowo jak się przekonaliśmy studenci tam mają obowiązkowe praktyki organizowane przez uniwersytet w specjalnej bazie terenowej w syberyjskiej tajdze. Wyjeżdżają na jedne, dwa tygodnie lub miesiąc i w terenie wykorzystują zdobytą wiedzę i ćwiczą umiejętności praktyczne, poznają sposoby prowadzenia badań, analiz i ekspertyz.

W trakcie wizyty mieliśmy też okazję spotkać się z przedstawicielem Akademickiego Biura Mobilności Panią Natalią Dobryniną. Była to okazja do rozmowy o możliwościach współpracy w zakresie dalszej wymiany studenckiej i dydaktycznej pracowników.

W trakcie wizyty na Uniwersytecie dzięki uprzejmości Docent Swietłany Kulakovej i docenta Andrieja Zajcewa mieliśmy okazję zwiedzić również pozostałe Departamenty Wydziału Geografii: Departament Biogeocenology i Ochrony Przyrody, Departament Konserwacji Hydrologii i Zasobów Wodnych, Zakład Meteorologii i Ochrony Atmosfery, Zakład Geografii Ekonomicznej i Społecznej, Zakład Geografii Fizycznej i Ekologii Krajobrazu, Departament Turystyki, Zakład Kartografii i Geoinformatyki. Wszędzie spotkaliśmy się z bardzo miłym przyjęciem zaś pracownicy opowiedzieli nam po krótce o działalności każdego z departamentów.

Podczas wizyty w Permie mieliśmy również okazję odwiedzić wraz z Profesorem Sergeyem Buzmakovem Zakład Geologiczny. W trakcie tej wizyty dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji na temat historii geologicznej kraju permskiego oraz była to wspaniała okazja aby podziwiać minerały oraz kamienie półszlachetne wydobywane w rejonie miasta Perm (zdjęcia minerałów w galerii). Niestety ze względu na krótki czas wizyty w Permie nie było możliwości żeby pojechać w góry Ural i obejrzeć te minerały w naturze. Czego bardzo żałujemy.

Poza zajęciami dydaktycznymi i obserwacją systemu kształcenia na Uniwersytecie mieliśmy okazję również poznać kulturę, historię i przyrodę kraju Permskiego. Pracownicy Departamentu Biogeocenology i Ochrony Przyrody zorganizowali nam wycieczki do: Muzeum Historii Powstania Uniwersytetu w Permie, Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu w Premie, Muzeum Historii Naturalnej Miasta Perm, Skansenu Khoklovka, jaskiń w mieście Kungur. W galerii poniżej znajdziecie kilka fotografii z tych wycieczek.

Autor tekstu: Krzysztof Miastkowski

Zdjęcia: Krzysztof Miastkowski, Сергей Бузмаков.

Link do relacji o naszej wizycie na stronie Uniwersytetu w Permie

http://www.psu.ru/news/studenty-pgniu-v-etom-godu-poluchat-diplomy-polskogo-vuza

 
galeria
 
Perm 2016 (Rosja)