sob. 16 grudnia 2017

COST FP1406 \"Pine pitch canker - strategies for management of Gibberella Circinata in greenhouses and forests (PINESTRENGTH)\"

W dniach 6 i 7 września 2017 r. Zamiejscowy Wydział Leśny wraz z Instytutem Badawczym Leśnictwa współorganizował spotkanie międzynarodowej Akcji COST PINESTRENGTH.

W dobie silnie rozwiniętego na świecie handlu materiałem rozmnożeniowym (nasionami i sadzonkami), Europa jest stale narażona na ekspansję obcych inwazyjnych organizmów zagrażających równowadze ekosystemów leśnych. Do takich należy Fusarium circinatum (syn. Giberella circinata), grzyb atakujący wiązki przewodzące sosen, m.in. Pinus pinaster, P. nigra, i jak wskazują ostatnie doniesienia badawcze również P. sylvestris.

Po raz pierwszy grzyb został opisany w 1945 r. w USA, gdzie był uważany za gatunek endemiczny. W Europie jest wymieniony w wykazie A2 jako patogen kwarantannowy rekomendowany do zwalczania. Jak dotąd, największe spustoszenie w ekosystemie leśnym spowodowane przez F. circinatum, głównego sprawcę raka pni sosen, odnotowano w Portugalii, Hiszpanii i Francji. Zagrożonych jest ponad 10 mln ha lasów w Europie w tym około 57 różnych gatunków sosen oraz daglezji zielonej.

W trakcie spotkania międzynarodowej Akcji COST FP1406 "Pine pitch canker - strategies for management of Gibberella Circinata in greenhouses and forests (PINESTRENGTH)", które miało miejsce w dniach 6-7 września br. w Instytucie Badawczym Leśnictwa w Sękocinie Starym, uczestnicy mogli zapoznać się z najnowszymi informacjami na temat metod przeciwdziałania rozwojowi choroby powodowanej przez F. circinatum w Europie.  W spotkaniu wzięło udział 45 naukowców (głównie fitopatologów, biologów i genetyków molekularnych) z różnych krajów Europy oraz Turcji i Izraela.

Więcej informacji odnośnie spotkania: https://www.ibles.pl/web/guest/-/grozny-patogen-z-poludnia-europy-%E2%80%93-potencjalne-zagrozenie-dla-polskich-sosen